Co je to volné quiltování

Volné quiltování. S tímto pojmem se u mých výrobků setkáváte velmi často. Mezi patchworkářkami je to pojem velice známý, ale většina z vás ho asi slyší poprvé. Co si pod tím představit?

Je to technika, která se používá v práci s textilem. Určitě víte, jak se pracuje se šicím strojem. Tak a teď si představte, že máte místo jehly tužku a tím, jak látkou pohybujete pod tužkou, na ni kreslíte vzor. Proto se této technice říká malování jehlou. Je k tomu potřeba speciální patka na volné quiltování, která vám zajistí, že mezi ní a látkou je volný prostor a vy můžete látkou volně pohybovat různými směry. Kam povedete látku, tam bude ubíhat vzor. Takto se vytváří na látce různé obrazce a ornamenty. Vždy tam budou drobné nerovnosti, protože vzor netvoří žádný stroj, ale švadlenka sama. Většina lidí vůbec netuší, když takovou výšivku vidí před sebou, že to nedělal stroj, ale člověk. Neumí si vůbec představit, že by to někdo dokázal. Není to vůbec jednoduché. Je to spousta hodin strávených cvičením, než si tuto techniku osvojíte a jednotlivé vzory dostanete do hlavy. Vzory se totiž vytváří jedním tahem.

Snad se mi aspoň trochu podařilo vám tuto techniku přiblížit. Teď si už budete umět představit, jak vznikají detaily na mých výrobcích.